Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#343
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006

 xeleron, on 20 februarie 2013 - 22:20, said:

Trebuie sa iei in calcul si alte chestii,cum ar fi prezenta sau absenta infrastructurii,esti obligat de lege sa ai energie electrica si o sursa de apa potabila,trebuie sa calculezi pozitia si tipul adaposturilor,ventilatia,iluminatia,norma de animale per metru patrat,planificarea dejectiilor,si asta ti-o zic asa ca amator.

Iluminatul ma, nu iluminatia...si daca nu te obliga statul sa ai curent, tineai porcii la felinar, si ii hraneai la mana?

ON- cauta-ti intai un furnizor de furaj, si un cumparator pentru porci. Eu as cumpara o hala gata construita, chiar daca necesita renovare. Ca sa faci de jos o hala de proci, e destul de complicat, iti trebuie intai canalizarea dupa aia hala deasupra. Si oricum, poti sa tii lejer 2000 de porci intr-o hala, e mai usor de spalat/dezinfectat/supravegheat. Plus ca ieis mai ieftin la utilaje. A, si cauta-ti porci, presupun ca vrei sa-i iei la 30 de kile, din Ro sau din afara, nu? Trebuie sa ai contract ca sa primesti marfa de calitate. Si bani, evident.

#344
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

 xeleron, on 20 februarie 2013 - 22:20, said:

Trebuie sa iei in calcul si alte chestii,cum ar fi prezenta sau absenta infrastructurii,esti obligat de lege sa ai energie electrica si o sursa de apa potabila,trebuie sa calculezi pozitia si tipul adaposturilor,ventilatia,iluminatia,norma de animale per metru patrat,planificarea dejectiilor,si asta ti-o zic asa ca amator.

iluminat
snecuri alimentare
instalatie burnitare
aeroterme cu gaz
ventilatoare exhaustare
jaluzele automate
incinerator
put forat apa + rezervor incendiu
cladire utilitati
spatiu circulatie ingradit intre cladire, incinerator, hale
canalizare
bazin dejectii
post trafo si grup electrogen
paratrasnet
+ hala evident

astea sunt pe partea de electrice doar, si asa sumar

Edited by sydneyaus2005, 20 February 2013 - 22:56.


#345
Pretorianul09

Pretorianul09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.02.2013

 wiseguy76, on 20 februarie 2013 - 22:51, said:

Iluminatul ma, nu iluminatia...si daca nu te obliga statul sa ai curent, tineai porcii la felinar, si ii hraneai la mana?

ON- cauta-ti intai un furnizor de furaj, si un cumparator pentru porci. Eu as cumpara o hala gata construita, chiar daca necesita renovare. Ca sa faci de jos o hala de proci, e destul de complicat, iti trebuie intai canalizarea dupa aia hala deasupra. Si oricum, poti sa tii lejer 2000 de porci intr-o hala, e mai usor de spalat/dezinfectat/supravegheat. Plus ca ieis mai ieftin la utilaje. A, si cauta-ti porci, presupun ca vrei sa-i iei la 30 de kile, din Ro sau din afara, nu? Trebuie sa ai contract ca sa primesti marfa de calitate. Si bani, evident.
Ma gandeam sa iau porci de 30 de kg din ungaria ... si tot de acolo sa iau si furajele  .... din cate vad sunt mai ieftini decat la noi ..Posted Image

 sydneyaus2005, on 20 februarie 2013 - 22:51, said:

daca ai 1 mil euro, da si pe acolo
Pai nu am milionul ... dar inteleg ca fara astia nu functionezi .... Sau poate nu stiu bine ..

Edited by Pretorianul09, 20 February 2013 - 23:11.


#346
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006

 Pretorianul09, on 20 februarie 2013 - 23:10, said:


Pai nu am milionul ... dar inteleg ca fara astia nu functionezi .... Sau poate nu stiu bine ..


un mil nu, da' macar vreo 300 de mii tot iti trebuie.

#347
Pretorianul09

Pretorianul09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.02.2013
Asa ma gandeam si eu .... Nu stiu daca se mai pot accesa fondurile celebre ....

#348
s_atty

s_atty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.12.2007
Buna ziua. Am o intrebare, sper sa nu va deranjez cu ea! Am 2 purcei de 25kg. Azi am observat ca unul din ei are limba scoasa ca si un caine cand este obosit.. Este vre-un semn de ingrijorare? Au apa tot timpul. Pe limba nu se vede sa aiba ceva muscatura sau ceva de genu.. (Am mai vazut cal care avea limba muscata si era pe dinafara tot timpul Posted Image)

Edited by s_atty, 21 February 2013 - 10:39.


#349
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Cum respira ? Ga^fa^ie si respira greu (ca un om care a alergat) ? Le curge ceva din nas ? Horcaie noaptea cand dorm ? Tusesc ?

#350
s_atty

s_atty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.12.2007
respira normal.. acum nu mai are limba scoasa... nu tusesc si nu le curge din nas... poate l-am prin eu intr-o pozitie plictisita? :|

#351
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
Ma ajutati va rog cu o sugestie? Vorbem asta seara cu tatal meu si spunea ca vrea sa-si cumpere doi purcei, si vazuse el la targ unii rosiatici. Ei bine am cautat in seara asta si am dat de rasa Duroc, el confirmandu-mi ca asa aratau. Ce ma sfatuiti, sunt mai buni Duroc astia sau sa-l indrum spre doi vietnamezi? Ei au crescut anul trecut curcani si in ciuda faptului ca au crescut mari si frumos, mancau incredibil de mult, au avut 12 curcani... Anul asta vor zice pas curcanilor, mai ok doi porci de calitate.

Tata e diabetic, ar fi buna o carne slaba, cu putin colesterol. Am tot citit de vietnamezi si pare ca daca ii indopi fac si ei grasime ca orice porc. Duroc din ce vad pe net sunt rasa masiva, musculoasa si zic ei cea mai agresiva rasa de porci, plus ca au un ritm de crestere f. bun.

Deci, ce stiti despre rasa asta? Merita?

Edited by scintion, 21 February 2013 - 22:47.


#352
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Dragul meu, orice porc are carne si grasime ! Indiferent ca-i Duroc, sau vietnamezi.

Pentru tatal cu diabet, fa rost de curcan si iepure. Astea doua sunt carnuri cu foarte putina grasime. Iepurele saracu', e chiar lipsit de grasime !

#353
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

 s_atty, on 21 februarie 2013 - 10:37, said:

Buna ziua. Am o intrebare, sper sa nu va deranjez cu ea! Am 2 purcei de 25kg. Azi am observat ca unul din ei are limba scoasa ca si un caine cand este obosit.. Este vre-un semn de ingrijorare? Au apa tot timpul. Pe limba nu se vede sa aiba ceva muscatura sau ceva de genu.. (Am mai vazut cal care avea limba muscata si era pe dinafara tot timpul Posted Image)

 s_atty, on 21 februarie 2013 - 22:32, said:

respira normal.. acum nu mai are limba scoasa... nu tusesc si nu le curge din nas... poate l-am prin eu intr-o pozitie plictisita? Posted Image

oare la 25 kg se mai joaca de-a mama si de-a tata?

a mincat/baut ceva fierbinte, sau iritant (urzica sau alta buruiana)?

Edited by delores, 23 February 2013 - 11:12.


#354
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 delores, on 23 februarie 2013 - 10:46, said:

a mincat/baut ceva fierbinte, sau iritant (urzica sau alta buruiana)?
Urzici sau alte buruieni in februarie???????

 s_atty, on 21 februarie 2013 - 10:37, said:

Azi am observat ca unul din ei are limba scoasa ca si un caine cand este obosit.. Este vre-un semn de ingrijorare?
Nu e cazul sa te ingrijorezi. Unii porci stau cu limba scoasa fara a avea vreo afectiune sau vreo boala.

#355
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

 horia66, on 21 februarie 2013 - 22:52, said:

Pentru tatal cu diabet, fa rost de curcan si iepure. Astea doua sunt carnuri cu foarte putina grasime. Iepurele saracu', e chiar lipsit de grasime !
as propune si carne de capra/ ied.

 delores, on 23 februarie 2013 - 10:46, said:

a mincat/baut ceva fierbinte, sau iritant (urzica sau alta buruiana)?
de cand se face urzica de cativa centimetri pana toamna tarziu noi dam urzica la porci cat de multa,cu sacii , si nu-i afecteaza cu nimic, chiar le place.

#356
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Urzicile foarte bune in alimentatia animalelor si pasarile dar nu crude, la porci se dau oparite (cand e apa fiarta in clocot se pun si sacii de urzici), altfel sunt toxice.

#357
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 IngN, on 24 februarie 2013 - 19:09, said:

Urzicile foarte bune in alimentatia animalelor si pasarile dar nu crude, la porci se dau oparite (cand e apa fiarta in clocot se pun si sacii de urzici), altfel sunt toxice.
Stii cumva despre ce toxina ar fi vorba? Sau este doar o informatie preluata din folclor? In orice caz, urzica este una dintre cele mai valoroase "buruieni". Este foarte bogata in vitamine (mai ales vitamina C) si este, de departe, planta cu continutul cel mai ridicat de fier (doar in desenele animate spanacul este pe locul intai la acest capitol). Primavara, administrata in stare cruda purceilor sau porcilor taratzi (ramasi in urma cu dezvoltarea) face de-a dreptul minuni! Ca urmare, o recomand cu caldura tututror celor care au posibilitatea sa o dea in hrana porcilor. Bineinteles, in stare cruda!

Sa auzim numai de bine!
Felician

#358
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Daca tu zici, administreaza-le cum vrei, eu stiu persoane carora le-au murit porci de la urazici insuficient fierte.(si nu ma intreba de unde stiau ca de la urzici ca o lalaim degeaba).
Pe langa vitamine si fier mai contine si plumb care evident e toxic.

#359
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Din ciclul " psiho - patologia porcului" : multă lume pe aici achiziționează porci din surse diverse -tîrguri, vecini, etc și se plîng de comportamente ciudate : nu mănîncă, varsă apa, se sperie, se ascund,iar starea asta ține cică de cîteva săptamîni. Nu știu cum se sfîrșește pt că nu mai se întorc. Iar eu nu pot să le ofer decît vitamine de pus în apă sau premixuri dar cică nici nu beau apă nici nu mănîncă uruială decît cel mult boabe. Am auzit că pt păsări e o soluție " antistres" dar n-am aflat ce firmă o face / distribuie și dc e bună și pt porci sau există altceva

#360
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 Berbecutul, on 25 februarie 2013 - 05:30, said:

de departe, planta cu continutul cel mai ridicat de fier (doar in desenele animate spanacul este pe locul intai la acest capitol)

Esti foarte categoric aici. Poti sa pui o lista  cu primele 5 plante dupa continutul in fier?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate